סיכום מפגש ה- ETCMA- האגודה

סיכום מפגש ה- ETCMA- האגודה

מאת: מערכת סינית

כמוכם, קיבלנו את סיכום מפגש ה- ETCMA מטעם האגודה הישראלית לריפוי סיני מסורתי.
הסיכום נראה לנו חשוב מספיק כדי להעלות אותו, כפי שקיבלנו אותו, כאן בסינית.
את הסיכום כתב יאיר מימון:

"זהו סיכום של המפגש השנתי של הארגון שהתקיים בפראג 5-7 במרץ .
למי שלא מכיר ETCMA  European TCM Association  הוא ארגון הגג של הרפואה הסינית באירופה שמאגד למעלה מ-26 ארגונים מ-15מדינות, בהם חברים למעלה מ-14,000 מטפלים. מידי שנה מצטרפות עמותות נוספות. http://www.etcma.org

זמן ומאמצים רבים נדרשו לאורך שנים על מנת לשים את הארגון הישראלי לרפואה סינית על המפה ולהתחבר לארגון גדול יותר… ועכשיו אנחנו על המפה: אפשר לראות את אירופה והתוספת של ישראל  : http://www.etcma.org/find-a-member/

המפגש שהתקיים החודש הינו המפגש השנתי של נציגי הארגון מכל מדינה. המפגש כלל מספר רחב של נושאים, חלקם "משעממים" וקשורים למבנה החוקי של העמותה. וחלקם אינפורמטיביים ומעניינים …מצורף סיכום בנושאים שיכולים לעניין את חברי האגודה:

יום מודעות לאקופונקטורה :
Awareness week to acupuncture  דוגמאות טובות מיום כזה בארה"ב: http://www.aomday.org/ 
באנגליה : http://www.national-awareness-days.com/acupuncture-awareness-week.html

איך מתמודדים עם גישה שלילית לרפואה סינית:
סדנה "changing negative to positive " הכנה מראש- אסטרטגיה מניעה- להבין מה מוקדי הכוח, מי הוא זה שיוצר אוירה שלילית או התקפה. מה המניעים שלהם.

  • לבוא בגישה חיובית
  • ללמוד איך עובדים עם המדיה. כולל קורסים מקצועיים
  • להעריך- לעשות אנליזה לתגובה- גם בכלים של רפואה סינית. האם המתקיף הוא "עץ" איך עושים טרנספורמציה לאנרגיה הזו. להפוך את השלילי לחיובי.

להכין media tool kit. הבסיס הוכן בצורה מצויינת על ידי האגודה הבלגית Position paper והקיט הזה יעבור שיפור ואז יעבור אלינו.

כמה מהנושאים שהארגון עוסק בהם ועומד לפתח בעתיד:

  •  Standardize fact sheet  עלון שיכלול מידע אסטרטגיה ספציפית למטופלים , רופאים, למערכות בריאות.
  • קשר עמוק עם ארגון הבריאות העולמי וספציפית עם מחלקה שעוסקת ברפואה מסורתית.
  • דף סטנדרטי עם לוגו שמטפלים יוכלו להשתמש בו . דף שמסמל איכות וחברות בארגון הגג האירופאי (כרגע גם בירור משפטי במדינות שונות). האגודה האירופאית כבר משתמשת בקשר הזה ובלוגו כתו איכות ושייכות.
  • קשר עם ארגונים אירופאים שונים שנותנים מענקי מחקר בתחום.
  • הקמת מאגר מידע גדול בנושא טיפולים ומחקר בתחום הרפואה הסינית. מאגר זה יוכל לשמש את המטפלים בעזרה קלינית ומחקרית.
  • נציגות בארגון הבריאות האירופאי.
  • שיתוף פעולה ותאום עם אוסטרליה וארה"ב.

בכנס הוקרן סרט קצר שהוכן על ידי האגודה הישראלית ומציג את פעילות הרפואה הסינית בחלק מבתי החולים בארץ. הסרט מקדם את התוכנית להתמחויות בארץ. התגובות היו נלהבות ונקווה שגם ההיענות. דבר זה יכול לקרב את הקשר בין העוסקים בתחום בארץ ובאירופה. ובכל מקרה הצגה זו מעלה את המודעות לעשיה של רפואה סינית בארץ – בקיצור אנחנו על המפה!

סיכום קצר על המצב באירופה: 

בלגיה: בשנת 1999 עבר חוק ראשוני להסדרת התחום שכלל הומאופטיה, כירופקטיקה, אוסטאופטיה ור"ס. לא ממש התקדם מאז. בעקרון העיסוק בתחום מותר רק לרופאים, פיזיוטרפיסטים, אחיות ומיילדות. בפועל 85% מהעוסקים בתחום פיזיוטרפיסטים, 15% רופאים. כ-600 חברים ב-3 אגודות סה"כ ב-1000 איש עוסקים בתחום מאוכלוסיה של כ-11M. בתוך ניסיון לחקיקה שתאפשר גביה מול חברות ביטוח הכינו מסמך ערוך יפה ממוקד בצד המעוגן מדעית של התחום. מסמך זה יתורגם ויעבור עריכה ויוכל לשמש  את חברי האגודה.

דנמרק: שתי אגודות מובילות עם כ-600 חברים. קיימים כ-27 (!) בתי ספר, ברובם מאוד קטנים. האגודות מכירות ב-10 מתוך ה – 27, שאר הבוגרים מחויביים במבחני הסמכה נוספים של האגודה. כל חברות הביטוח מחזירות תשלומים עבור הטיפולים, זאת לאחר שהאגודות שכנעו אותם. מחיר טיפול ממוצע 67 יורו. לאגודות יש אפשרות לרשום את העוסקים במרשם שמוכר על ידי משרד הבריאות. האגודות מנסות להעלות את הסטנדרט שהוא כ-1200-1500 שעות כולל רפואה מערבית וקליניקה. החוק מ 2004 זכה לפרוש משונה והיום כל מי שעוסק בדיקור והוא רופא, אחות או מילדת לא יכול להמשיך לעסוק בשני מקצועות כלומר צריך לבחור דיקור או מקצוע רפואי. באופן פרדוקסלי הפוך מבלגיה…הם מנסים לשנות את המצב.

גרמניה: חוק מאז 1936 שמאפשר להילפרקטיקר (רופאים נטורופטים) לעסוק  ברפואה טבעית ובעוד הרבה זכויות נוספות. בעקרון כדי להיות נטורופת מספיק שתי שנות לימוד ו/או לעבור מבחן ברפואה מערבית ומעט רפואה טבעית. לאחר מכן ניתן לעסוק בכל תחום כולל ר"ס- לא חייבים אפילו ללמוד. רופאים רבים עוסקים בתחום והמטופלים מקבלים החזר כ-12-25 יורו עבור מספר אינדיקציות של בעיות כאב.  יש כ -40,000 שעוסקים בתחום!!!!! לטענתם  ל- 95% מהם אין מושג בר"ס . עוסקים בתחום כ- 25,000 רופאים, אך  רק לכ- 2000 יש רקע מסוים. 15,000 נטורופתים מתוכם כ 3000-4000 אם ידע מספק ומחציתם עובדים בצורה חלקית. באגודת AGTCM יש כ 1600 חברים בעלי השכלה של מעל 1200 שעות. לסיכום – הרבה כמות, מעט איכות.

צרפת: איסור לעיסוק בדיקור לפי החוק למי שאינו רופא. אך הם עוסקים ברפואה סינית כך שהגבול אפור. מספר אגודות שמאגדות כמה מאות בתחום. אין מספרים מדוייקים. עושים מאמץ לשנות את החוק ולאפשר ללא רופאים לעסוק וכן לקבל החזרים מביטוחים. יצרו מסמך של בקרת איכות מרשים.

שוויץ: העיסוק מוכר בחוק מעל 30 שנה ( יחד עם הומאופטיה, נטורופטיה, איורוודה) וקיבל לאחרונה הכרה רשמית כמקצוע. ההכרה מחייבת לעבור מבחן הכרה רשמי שנערך על ידי האגודה. הכרה זו פתחה אפשרויות רבות בתחום הלימוד והחזר כספי עבור טיפולים. אגודה מאוד עשירה שהיום קרובה מאוד לעשיה בארץ ומצפה לשיתופי פעולה איתה בשנים הקרובות בנושאי מחקר והשתלמויות.

הולנד: למטפלים שחברים בכ-3 אגודות מותר לעסוק ולקבל החזרים מביטוחים. ישנה אגודה נוספת לרופאים. היום יש שינוי בחוק שדורש מבחן נוסף למי שאין מספיק שעות ברפואה מערבית. נושא הביטוחים הולך ומצטמצם. באגודות יש מעל 2000 חברים. כל האגודות דורשות לימודי המשך שנתיים על מנת לשמור את החברות.

אנגליה: עוברים שינויים חוקתיים. בארגון הגדול BAC  חברים כ-3000 חברים. הארגון מעריך שהם עושים כ 3 מיליון טיפולים בשנה!  עשו מחקר ענק בעבר על בטיחות הדיקור על מעל 30,000 טיפולים מתועדים. לארגון יש הכרה כמי שיכול לייצר את הקריטריונים להכרה וחבריו מוכרים בחוק.

אירלנד: כשני אירגונים מובילים בכל אחד מהם כ- 300 חברים. החברים באירגון מקבלים החזר ביטוחי. יש ארגונים נוספים לעוסקים בצמחי מרפא. אין ממש חוק אבל קיימת מערכת של רגולציה שמופעלת בעיקר על ידי הכרה של חברות ביטוח.

צ'כיה : בתחילת דרכה, ב-1980 עבר חוק שמאפשר רק לרופאים לעסוק בתחום בהכשרה של 100 שעות. רוב הרופאים אין להם כמעט הכשרה. מתהווה קבוצה שמארגנת בתי ספר ועמותה שעוסקים בתחום גם ללא רופאים בצורה רצינית.  יש קשר קרוב עם הארץ ומספר מורים מהארץ מעבירים קורסים שם. בסך הכל יש להם הגבלות מרובות ומשונות- איסור לתרום דם עד חודשיים מדיקור , איסור לטפל בילדים מתחת לגיל 8 !!!!( איסור דומה קיים בשוודיה).

פולין: גם בתחילת דרכה עם חוסר הכרה בתחום באופן ממוסד. כלומר ללא הכרה ברמה של לימוד או עיסוק. דבר שיוצר גם בעיה כגון אי מתן ביטוח למטפלים למעט רופאים שיש להם כבר ביטוח.

פינלנד: אין רגולציה, כל אחד יכול לעסוק. באגודה חברים כ-150 חברים. מנסים לעשות שינוי ברמת הלימוד והיחס לתחום.

התחושה היא שאנחנו חלק מרשת שמחוברת לאותו תדר….בהצלחה לכולנו ….יאיר מימון"

תגובות