רפואה סינית ואונקולוגיה

סקירה היסטורית

מובאת בפניכם סקירה היסטורית בתחום האונקולוגיה ברפואה הסינית.
בשל גודל העבודה המרשימה והמעמיקה, היא מובאת בקובץ zip להורדה. לא רצינו לחלק אותה לחלקים על מנת לאפשר לכם לקרוא אותה ברצף או בחלקים כפי שאתם תחליטו לחלק.

להורדת המאמר לחצו כאן.
**************************************************************************************************************
מבוא
לאורך ההיסטוריה, במשך אלפי שנים, צברה הרפואה הסינית ידע וניסיון רבים ביחס לאתיולוגיה, הפתולוגיה, האבחנה והטיפול במחלת הסרטן. המונח סרטן  Ai הוא מונח מודרני יחסית ולא ניתן למצוא אותו בכתבי רפואה סינית מתקופות קדומות, אבל ישנם מושגים קליניים רבים מתקופות אלו אשר מתאימים לתיאור מחלת הסרטן. במאמר זה אני מציע את המחשבה כי הטיפול בחולי סרטן כיום חייב להיות מבוסס על עקרונות האבחון והטיפול המסורתיים, במשולב עם חשיבה וידע עכשוויים ואמצעים מודרניים. דוגמא לכך היא העובדה שבעבר ניתן היה לאבחן את מחלת הסרטן רק כאשר היה קיים אצל החולה גוש בר מישוש. כיום קיימות טכניקות אבחון מודרניות (C.T., M.R.I , ממוגרפיה, בדיקות דם ובדיקות אחרות) אשר מאפשרות אבחון של המחלה עוד לפני שהיא ניתנת למישוש. דוגמא נוספת להתפתחות עכשווית בטיפול היא היכולת של הרפואה המודרנית לטפל במחלה באמצעים התוקפים ביעילות את הגידול עצמו, באופן אגרסיבי, אלים ורעיל. הישגים אלה ורבים אחרים, במשולב עם הידע והניסיון שהצטבר במשך אלפי שנים, יכולים להעשיר ולשפר את האבחון והטיפול במחלות הסרטן.
אנחנו חיים בעידן המודרני עם כל החידושים וההישגים המדעיים והטכנולוגיים, אבל חבל יהיה אם נתנתק ממעיינות הידע של הדורות הקודמים ונאבד אוצרות של ניסיון וחוכמה. כיום ממרומי הטכנולוגיה, המודרניזם והידע של המאה ה- 21, ניתן להתבונן על הרפואה הסינית ועל דרכי התיאור הנאיביות והרומנטיות שלה מתוך התנשאות וזלזול, ולהתייחס אליה כאל רפואה עממית, מיושנת ופרימיטיבית. אך לא כך הדבר. מודל הרפואה הסינית מציע לנו תפיסה אשר יש לה מקום גם בימינו אנו. אני מאמין שעלינו להפיק את המרב משני העולמות, העתיק והמודרני, כך שהתוצאה השלמה שתתקבל תהיה גדולה מסך מרכיביה, ולכן חשוב להבין את התהליך ההיסטורי של לימוד המחלה וההתייחסות אליה על פי הרפואה הסינית המסורתית. מדהים לגלות כמה ידע, ניסיון קליני וחוכמה היו בידי הרופאים בסין כבר לפני כ-3500 שנים, ואולי אף יותר. באונקולוגיה, כמו בתחומי טיפול אחרים, מתגלה לנו הרפואה הסינית כמודל הגיוני ושלם אשר מייחס חשיבות רבה לנושאים כמו סגנון חיים, נפש האדם ותזונה. קיימת התייחסות לרפואה מונעת ול- "Wei Qi"  – מערכת ההגנה של הגוף, ומעל לכל, ההתייחסות היא הוליסטית וכוללת, ויש בה קשר וחיבור בין המערכות השונות של הגוף והנפש. כיום מקובל לחבר בין המערכת החיסונית למערכות הנפש, העצבים והמערכת ההורמונלית PNI: Psycho-Neuro-Endo-Immunology. דווקא על רקע העובדה שאנו חיים בעידן המודרני אני מוצא את ההתייחסות לתפיסות הקלאסיות מרתקת ומרשימה במיוחד.
אחד הקשיים שנתקלנו בו תוך הכתיבה של מאמר זה, הנו תרגום מושגים מסינית לעברית.  לעיתים, התרגום נעשה ישירות מסינית ולעיתים נעזרנו בתרגומים מסינית לאנגלית ומשם תרגמנו לעברית.  בעזרתה של קרן זליכה, השתדלנו למצוא את הסימנים הסינים המתאימים למושגים המקצועיים. במקרים בהם לא מצאנו את הסימן כתבנו רק את המושג ב- Pin Yin ואת התרגום לעברית.
זוהי סקירה ראשונה בנושא ואני מקווה שתמצאו בה עניין. הסקירה הבאה תעסוק באתיולוגיה, פתולוגיה, אבחון וטיפול בסרטן על פי הרפואה הסינית.

קריאה מהנה,
נדב שרייבום

המחברים:
נדב שרייבום Lic. Ac. M.S
ns3@netvision.net.il

דקלה מלכי
מטפלת ברפואה סינית
diklamalki@walla.com

Total
0
Shares
כתיבת תגובה
Related Posts