חלומות בסינית

חלומות בסינית

מאת: שרונה פומס

מדי שנה נהג הקיסר הסיני להוציא ספר הדרכה לעמו, ה-Tong Shu. ספר הדרכה קלאסי, שבו הוראות כיצד לפעול בחיי היום יום, ובין השאר גם הכיל פרק שעסק בפרשנות של חלומות. פרק זה נקרא "הספר של צ'ו גונג"?(ZHOU GONG) על חלומות טובים וחלומות רעים". יש המאמינים שצ'ו גונג?הוא הדוכס מצ'ו, הנודע בתרומתו משמעותית להתפתחות ספר היי-ג'ינג (ספר התמורות) הקנוני העוסק בניבוי.

מעניין לראות שזמן רב לפני פרויד ויונג הבינו הסינים הקדמונים שיש במשמעות הסמלית של החלומות, לא רק כר נרחב לקבלת מסרים, אלא גם יכולת להשפיע על תת ההכרה ועל מצבו הרגשי והפיסי של החולם.
בספר ניתן למצוא שבע קטגוריות העוסקות בחלומות טובים ורעים, כאשר כל חלק כתוב כפואמה או כטקסט קצר. מקצת מהטקסטים נשמעים הגיוניים ומקצתם פחות. יש לציין שחלק מהפרשנויות תלויות תרבות, אך רובן מתייחסות למציאות בכל זמן.

הקטגוריה הראשונה עוסקת בחלל ובמזג האוויר– למשל, אם החלום עוסק בזריחת השמש או הירח, בני המשפחה יזכו לשגשוג, לחינוך ויזכו לקריירה מצליחה.
הקטגוריה השנייה עוסקת בבית וסביבתו– למשל, חלום המציג עץ במבוק בפתחו של הבית משמעו חדשות טובות. חלום העוסק בהליכה של בעל לצד אשתו מבשר על רכישה של נכס.
הקטגוריה השלישית עוסקת באלוהות וברוחות– למשל, אם החולם מבקר בבית תפילה ורואה את פסלו של בודהה הוא יזכה לבשורות טובות. כך ,למשל, אין חשש מחלום על מת היוצא מקברו, כיוון שזהו סימן טוב המבשר זכייה בכסף רב.
הקטגוריה הרביעית עוסקת באדם ובגוף– אם בחלום החולם יוצא עם אישה אחרת, משמע אובדן כסף. אם יחלום על כך שאשתו הרה משמעות הדבר שיש לאשתו רומן עם אדם אחר. אם יחלום שאשתו מכבדת אדם אחר יש חשש לגירושין.
הקטגוריה החמישית עוסקת במוסיקה ובדיסהרמוניה– למשל, חלום בו אדם נושף בחליל או מכה בתוף מבשר על חגיגה הממשמשת ובאה.
הקטגוריה השישית עוסקת ביצורים חיים– חלום על נחש ההופך לדרקון משמע זכייה בתמיכה ובסיוע ממישהו. כסף רב יזכה את החולם על נחש המכיש אותו.
חלום על דרקון, ציפור הפניקס או טווס משמעם מזל טוב. חלום העוסק בהריגת בעל חיים כמו תרנגול, כבשה או אווז מסמל מזל טוב. חלום על הריגת חזיר מביא בשורות טובות יותר, אך חלום על הריגת עז מסמל מזל רע או סכנה.
הקטגוריה השביעית עוסקת בלבוש, בתכשיטים ובחפצים אחרים– חלום על סיכת ראש מוזהבת משמע זכייה בלידה של בן אצילי. לעומת זאת, גבר החולם על שתי סיכות ראש צמודות, משמעות הדבר שאשתך תעזוב אותו. חלום על בגדים מלוכלכים בבוץ ורפש מנבא שהריון האישה יהיה בעייתי. חלום על כסף משמעו זכייה במזל טוב.

להירפא מחלום
בספר הרפואי הקלאסי של הקיסר הצהוב, "ציר הפלא", ישנו פרק המתאר כיצד בזמנים קדומים הסתייעו בחלומות לפענוח בעיות רפואית.
על פי הספר, חלומות העוסקים בפחד הינם תוצאה של מחסור בצ'י של הלב וכיס המרה. יתכן שזה אף נובע ממחלה ממושכת או מעודף חרדה.
חלומות העוסקים בכעס הינם תוצאה של סטגנציה של צ'י בכבד או כיס מרה, מאמץ יתר של הכבד או הימצאותן של אבנים בכיס המרה.
לעומת זאת, חלום שמח הוא תוצאה של זרימה טובה של צ'י ומסמל החלמה מהירה אם אדם נפל למשכב.
חלום עצוב הנו תוצאה של מחסור צ'י בלב ובריאות, מחסור באנרגיה של יין בכבד יחד עם בעיה כרונית בכבד או שחפת.
חלומות מלנכוליים הנם תוצאה של חוסר איזון בכבד ובטחול.
חלום בו קיימת שאיפה מתמשכת להשיג משהו נובע כתוצאה מזרימה הפוכה של אנרגיה בכבד ובכיס המרה והופעה של אנרגיה ינגית בכבד, לחץ דם גבוה וחילוף חומרים בעייתי.

חלום על הצפה או נפילה הנם שכיחים יותר. הצפה נובעת מעודף צ'י בחלק העליון של הגוף וחוסר בצ'י באזורים התחתונים של הגוף כמו חולשה של הכליות, עודף ליחה, חסימה בעורק הלב.
מחלה על נפילה נובעת כתוצאה מחוסר של צ'י באזורים הגבוהים של הגוף ועודף של צ'י באזורים הנמוכים. החלום יכול לאבחן, למשל, עודף של מים הגורמים להפרשות ולבעיות בשלפוחית השתן ובכליות, ומחסור באנרגיה הינגית של הלב.
חלומות העוסקים בחיפוש אחר מזון מעידים על טחול חלש ומחסור באנרגיה של יין בקיבה.
חלום העוסק בחיפוש אחר מים נובע מעודף באנרגיה של ינג ובמצוי נוזלים בגוף, למשל כתוצאה מחום גבוה או מחסור בנוזלים.
חלום העוסק בחיפוש אחר שירותים מראה על כאבים בשלפוחית השתן, דלקת של המעי הגס ובעיות עיכול.
חלום העוסק בהליכה מתוך שינה נגרם כתוצאה מסטגנציה של צ'י בכבד ואיבוד שפיות.

המחברת:
שרונה פומס
יועצת פנג שואי
אתר בית הספר הגבוה לפנג שואי

תגובות

כתבות דומות

צפריר נחמני

מאת: יעל ארנסט